«

»

Ağu 07 2012

Günlük sütlerin kesilmesi ve Kesik Sütten Peynir Yapımı

20120807-103451.jpg

Duru günde mutlaka 500 gr süt içiyor..Bunun tamamını geceden sabaha tüketiyor..

Bir biberon yeni yattığımızda, bir biberon da gece kalkınca..Bazen daha fazla bile oluyor..

Ben de genel de günlük şişe süt alıyorum..Kutu sütle pek işimiz yok (tu)..

Ama sıcaklardan mı bilinmez bizim bu şişe sütler son kullanma tarihi gelmeden hemen bozulmaya başladı..

Ve bu aralar sık sık oldu…Hatta yedekte süt yoktu da eşim gecenin yarısı kalkıp süt bulmaya bile gitti yanii..

O yüzden yedek olarakta kutu süt bulundurmaya başladık..

Bozulanları kimisini peynir yaptım..Kimisini de geri götürdüm..

Sütü kaynattım süt zaten sarı yeşil su haline geldi ve peynir kısmı çıktı ortaya..

Sonra süzdüm..

Ve daha sonra biraz daha dayansın diye üzerine tuz koydum..Çıkan suyu da yoğurt ile yapılan çorbalarda kullanmak üzere dolaba koydum..Peynir altı suyu tozu diye bişi varya bu biskuvilerde sanırım bu o oluyo işte :) Ve uzmanlar yoğurtlardan çıkan bu sarı yeşil suyun çok sağlıklı olduğunu söylüyor..

 

Şimdi asıl merak ettiğim..Ben sütaş yada sek günlük süt alıyorum..

Sorun sütlerde mi yada sütlerin bakkala getirilme aşamasında sıcağa maruz kalma durumlarında mı var sorun? yoksa bizim bakkalın saklama koşullarında mı????

Bununla ilgili sütaşa ve sek süte yazı yazsam mı diye düşünüyorum..

Bu tarz günlük sütlerde kesilme problemi yaşayan var mı?

11 yorum

Yorumu formunu geç

 1. naile

  şimdi havalar çok sıcak ya, taşınma esnasında araçların soğutma sisteminde sıkıntılar oluyor veya beklediği yerlerdeki sıcaklık koşulları da sıkıntı yaratıyor olabilir. Bence bir iletişime geç sek ve sütaşla. Bu tarz şeylerle çok ilgileniyorlar.

  1. durununannesi

   evet sanırım öyle..şimdi mail attım her ikisine de bakalım ne diyecekler..
   Bizim bakkal değişim yapıyor..ama sürekli aynı şeyler olmaya başladı..sorun onlarda da olabilir..Yazık günah okadar süt atılıyor geri verince..Yaada onlarda peynir yapmak için kullanır mı bilmem :)

 2. barisingunlugu

  Bizim sütlerde de var aynı sorun. Yarımlık cam şişelerden alıyorum o yüzden günde 1 tane, ama 500 ml yi geçecek kadar süt içmek istediğinde sıkıntı oluyor bu sefer. Ben de yedekte kutu süt tutmaya başladım, onlar bile 2 günde bozuluyor. Bence havanın sıcaklığından buzdolapları çok verimli çalışamıyor,günlük sütü anlarım da kutu sütlerin de çabuk bozulmasının başka bir sebebi olamaz.

  1. durununannesi

   hımmm..bende yarımlıklardan alıyorum genelde ama sonbirkaç seferdir cezveye döktüm ocağa koyar koymaz kesildi buzdolabında beklemeden yanii..yok kutu sütlerde bi sorun yaşamadık biz..evet onun bozulması da ilginç gerçekten..

 3. seven

  ben de sek süt alıyorum genelde, ama geçen gün aldığım sek süt kesildi, çok şaşırdım ben de.sanırım üretim tesisinden bize ulaşana kadar dikkatsizlik ediliyor taşıma sırasında ama olmaması gerek tabi. yazmak lazım firmaya , ben de yazıcam…

  1. durununannesi

   ben sütaş ‘a yazdım..
   henüz dönmediler.. markete sordum..onlar da bu sıcaklarda nakliye sırasında zarara uğruyorlar ama mallarını geri alıyorlar onlarda bozulduğunun farkında ve birşey yapamıyorlar dedi..(sanırım yükleme boşaltma sırasında geçen zamanda daha da etkileniyor sütler..

 4. hülya

  Benzeri bişey bede yaşadım, tarifiniz gibi yaptım. İnşallah evimin sultanları da beğenir. :)

  1. durununannesi

   umarım beğenmişlerdir :)

 5. Elif

  Aslında kesiliyor olmasınında güzel tarafları var.En azından sütün daha doğal ve katışıksız olduğunu gösteriyor.Kutu sütlerde asla kesilme olmuyor.Özellikle cam şişelerde satılan günlük sütlerin nakliyat aşamasında sıcak-soğuk şokundan dolayı kesildiğini düşünüyorum.Kızım için aldığım keçi sütlerinde benzer olay başıma geldi.İade için götürdüğümde ilkinde itirazsız değiştirirken 2.sefer gittiğimde kendilerinden kaynaklı olmadığını firmayla iletişime geçeceklerini söylediler.

  1. durununannesi

   evet tabii kesiliyor olması gayet iyi..Bende kesilen o katkısız sütün “aaa bu bozuldu” diye atılmasındanda doğal olan başka bir ürün tarifi vermeye çalıştım :)
   Bir arkadaşım kutu sütlerinde kesildiği söylüyordu…Hatta kahverengimsi bir rengi olması tehlikeliymiş saklama koşullarına dikkat edilmediğinden oluyormuş

 6. charşambali

  bozulan süt şifadır.şimdi dikkat edin.bir süt normal olarak bozulmuyor!!.hatta içine yarım limon sıkıyorsun ;gene bozulmuyor ise içine katkı ilave edilmiş demektir…..Eğer bir gün AKLINIZ BAŞINIZA gelir de ”Bozulan süt aramaya başlar iseniz !işte o zaman AKILLANMIŞSINIZ …demektir.süt bozuldu ise kaynatır içine biraz limon biraz tuz katar biraz da maydanoz katar isen ve de tülbentten süzer isen tadına doyulmaz…..şimdi yıllar sonra aradığım tek gıda var”BOZULAN SÜT”nerede bulurum….Gençliğim de ben de bozulan sütü dökenlerden idim…..BOZULAN SÜT nereden alınır……..teşekkürler iyi ki varsınız…….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: